Prawo handlowe jest zbiorem norm prawa prywatnego dotyczących organizacji przedsiębiorców oraz czynności handlowych. Podstawę prawa handlowego stanowią kodeks spółek handlowych, kodeks cywilny, konstytucja, prawo zwyczajowe oraz konwencje międzynarodowe.
Prawo handlowe ma bardzo szeroki zakres, obejmuje między innymi ogólne kwestie związane z działalnością gospodarczą, zawiera też przepisy regulujące funkcjonowanie i zakładanie spółek, stowarzyszeń, fundacji, banków oraz indywidualnej działalności gospodarczej. Zgodnie z prawem handlowym w Polsce wyróżniamy kilka rodzajów spółek, które podzielić można na kapitałowe i osobowe. Do pierwszej kategorii należą spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, z kolei do grupy spółek osobowych zalicza się spółki cywilne, jawne, partnerskie i komandytowe.
Spółki prawa handlowego
Decyzja dotycząca wyboru rodzaju spółki powinna zostać poprzedzona dokładną analizą wszelkich aspektów prawnych. Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług związanych zarówno z zakładaniem, jak i prowadzeniem spółek. Dzięki szerokiej wiedzy z dziedziny prawa handlowego i wieloletniemu doświadczeniu doradzamy klientom najlepsze rozwiązania.
Spółka akcyjna jest spółką handlową posiadającą osobowość prawną oraz kapitał zakładowy o wysokości minimum 100 000 złotych, który pochodzi z wkładów finansowych założycieli spółki – akcjonariuszy. Z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową, którą tworzy jedna lub więcej osób. W tym przypadku za wszelkie zobowiązania spółki nie odpowiadają jej właściciele, a więc zadłużenia pokrywane są jedynie z majątku spółki.
Spółka cywilna to prosta forma spółki regulowanej przez kodeks cywilny, która może zostać założona przez osoby fizyczne i podmioty gospodarcze, nie posiada jednak osobowości prawnej. Spółka jawna funkcjonuje w zbliżony sposób do spółki cywilnej, obejmują ją jednak przepisy kodeksu spółek handlowych. W obu przypadkach to właściciele spółek odpowiadają własnym majątkiem za zadłużenie spółki.
Spółka partnerska tworzona jest przez osoby wykonujące wolne zawody. Jej właściciele nie odpowiadają majątkiem za zadłużenia wynikające z działalności spółki związane z danym zawodem, a jedynie za zobowiązania wynikające np. z pożyczek, czy kredytów. Spółka komandytowa jest spółką osobowa i handlową, za której zobowiązania odpowiada tylko jeden ze wspólników (komplementariuszy).
Biuro Warszawa:
ul. Puławska 41/16
02 – 508 Warszawa, Polska
email: biurowarszawa@c-l-a.pl
tel: 508 682 837
fax: 22 646 31 91
Oddział Łódź:
ul. Sienkiewicza 153 lok.1
90-302 Łódź
email: biuro@lawadvisers.eu
tel: 42 631 93 30
fax: 42 641 70 54
Oddział Gorzów:
ul Franciszka Walczaka 25
66-400 Gorzów Wielkopolski
email: biurogorzow@c-l-a.pl
tel: 95 725 51 50
fax: 95 735 86 00
Oddział Poznań:
ul. Młyńska 9 lok. 3
61-730 Poznań
email: biuropoznan@c-l-a.pl
tel: 61 852 53 28
fax: