Prawo cywilne jest trzonem prawa prywatnego i reguluje stosunki materialne, a częściowo również prywatne między osobami fizycznymi, osobami prawnymi, a także jednostkami organizacyjnymi, które nie są osobami prawnymi, ale posiadają zdolność prawną. Określa również sytuację prawną osób i rzeczy w ramach stosunków cywilnoprawnych oraz uprawnienia i obowiązki podmiotów tych stosunków.
Podstawę prawną w przypadku prawa cywilnego stanowi Kodeks cywilny. W obrębie prawa cywilnego wyróżnia się ogólne prawo cywilne, prawo rzeczowe, prawo spadkowe, prawo zobowiązań oraz prawo rodzinne. Prawo ogólne obejmuje elementy wspólne dla wszystkich działów prawa cywilnego, w tym między innymi przepisy dotyczące czynności prawnych oraz prawa osobowego.
Prawo rzeczowe
Prawo rzeczowe reguluje przede wszystkim powstanie, treść, zmianę i ustanie prawa własności do rzeczy oraz zwierząt. Prawo to uznawane jest za bezwzględne, czyli odnoszące się do wszystkich. Normowane jest przez wiele aktów prawnych – Kodeks cywilny, ustawę o własności lokali, czy też ustawę o księdze wieczystej i hipotece. We wspomnianych normach rzeczy dzielone są na nieruchomości oraz ruchomości.
Prawo spadkowe obejmuje przepisy regulujące dziedziczenie, czyli przejście praw i obowiązków majątkowych po śmierci właściciela (spadkodawcy) na spadkobierców. Prawa i obowiązki majątkowe, takie jak prawa rzeczowe, wierzytelności i długi nie wygasają po śmierci spadkodawcy, ale w formie spadku przechodzą na inne osoby. Prawo spadkowe określa przede wszystkim do kogo ma trafić spadek opierając się na testamencie zmarłego lub związku rodzinnym spadkodawcy ze spadkobiercą.
Ta dziedzina prawa cywilnego normuje również kwestie dotyczące przyjęcia lub odrzucenia spadku, przejęcia odpowiedzialności za długi zmarłego oraz podziału spadku.
Prawo zobowiązań
Kolejny dział prawa cywilnego to prawo zobowiązań regulujące zasady wymiany dóbr i usług między podmiotami. Zobowiązanie to stosunek prawny oznaczający, że wierzyciel może domagać się od dłużnika wykonania określonego świadczenia. Świadczenie może polegać na podjęciu pewnych czynności, takich jak wykonanie usługi i wpłata pieniędzy lub wstrzymanie się od działań, do których dłużnik jest zwykle zobowiązany. Wierzyciel może domagać się wykonania świadczenia, ma też prawo do przymusowego egzekwowania świadczenia. W prawie zobowiązań wyróżnia się część ogólną dotyczącą wszystkich stosunków zobowiązaniowych oraz część szczegółową obejmującą poszczególne typy zobowiązań.
Prawo Rodzinne
Prawo rodzinne obejmuje przepisy regulujące majątkowe i niemajątkowe stosunki prawne w rodzinie, zasady jej funkcjonowania i istnienia, a także relacje zachodzące między poszczególnymi członkami rodziny oraz osobami trzecimi. Podstawę prawa rodzinnego poza Kodeksem cywilnym stanowią Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy szczegółowe. Normy prawa rodzinnego zawarte są również w Traktacie konstytucyjnym Unii Europejskiej, gdzie określono między innymi prawo do zawierania małżeństw, prawo do różnorodności religijnej i kulturowej, zakaz dyskryminacji, prawa dziecka oraz kwestie dotyczące równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Prawo rodzinne określa również zasady adopcji, opieki nad dziećmi i obowiązki alimentacyjne.
Postępowania z zakresu prawa cywilnego dotyczyć mogą więc zarówno kwestii dotyczących spadku, nieruchomości, rozwiązywania sporów między kontrahentami, ochrony prawa własności, jak i problemów rodzinnych. Kancelaria Corporate Law Advisers oferuje szeroki zakres usług obejmujących wszystkie działy prawa cywilnego. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo prawne i wspieramy naszych klientów na każdym etapie sprawy. Nasi prawnicy przygotowują wnioski i pozwy, a także reprezentują klientów w sądzie i przed organami administracyjnymi. Klientów wspieramy także w rozstrzyganiu sporów na drodze pozasądowej. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie, dokładnie analizujemy i proponujemy rozwiązania najbardziej korzystne dla naszego klienta.
Biuro Warszawa:
ul. Puławska 41/16
02 – 508 Warszawa, Polska
email: biurowarszawa@c-l-a.pl
tel: 508 682 837
fax: 22 646 31 91
Oddział Łódź:
ul. Sienkiewicza 153 lok.1
90-302 Łódź
email: biuro@lawadvisers.eu
tel: 42 631 93 30
fax: 42 641 70 54
Oddział Gorzów:
ul Franciszka Walczaka 25
66-400 Gorzów Wielkopolski
email: biurogorzow@c-l-a.pl
tel: 95 725 51 50
fax: 95 735 86 00
Oddział Poznań:
ul. Młyńska 9 lok. 3
61-730 Poznań
email: biuropoznan@c-l-a.pl
tel: 61 852 53 28
fax: